Univerzalno crkveno Slikarstvo

Vjerujem u jednoga Boga, Oca svemogućega, Stvoritelja neba i zemlje … i utjelovio se po Duhu Svetom od Marije Djevice, i postao čovjekom. Raspet također za nas pod Poncijem Pilatom mučen i pokopan. I uskrsnuo treći dan … I život budućega vijeka. Amen.

Ilustrirano Vjerovanje ili kršćansko apostolsko i nicejsko Vjerovanje oslikano u crkvi/hramu po redoslijedu početak-tijek-kraj, je sinergija vjere i umjetnosti, dobroga i lijepoga, a pritom jesavršeno i nenadmašivo umjetničko djelo kao što je savršeno za sva vremena i Vjerovanje.

 

 

Slika ili ikona stvaranja svijeta, kod pročelja, oblikovana je na osnovi Biblije, Postanak 1:1- 31, Izlazak 3:14 „ֶא ְהיֶה ֲא ֶשר ֶא ְהיֶה “, Kološani 1:16, i Crkvene Predaje, posebno Srednji kršćanski nauki http://santa-sofia.org. Ova izvorna slika je slavenska sinteza i ispravak teologijski nedostatne, noumjetnički odlične, slike u čuvenoj Sikstinskoj kapeli u Rimu, koja je bila oslikana u 16. stoljeću prije popularizacije Krunice (1571.) i Kriţnog puta (1731.) pa i te slike u njoj nedostaju.

Slike na lijevoj i desnoj strani: Otajstva krunice (’15 u 1′ oko 25 cm x 35 cm x 15 slika, od Blagovjesti do Krunjenja na nebu Majke Marije, mogući okvir ’15 u 1′ je po uzoru na okvir ‘5 u 1′ Gospe Trsatske) i Kriţni put (’15 u 1’ oko 25 cm x 35 cm x 15 slika, 15. slika Kristov silazak nad pakao na Veliki Petak, izvorno slavensko-talijanski) prema svetištu Marije Bistrice i UNESCO-ovomspomeniku kulture Gospe od Škrpjela kraj Kotora, „Hrvatska Sikstinska kapela“ – i druge slike.

 

Slika Posljednje Večere („iz prvog kršćanskog hrama“ u Jeruzalemu – Dragutin Kniewald)je pred oltarom kao u crkvi u Ogulinu u Riječkoj metropoliji, u katedrali u Punta Arenasu („Hrvatski grad“), u poljskoj crkvi u New Yorku i Mississaugi kraj Toronta, slično kao u Zagrebačkoj bazilici i katedrali, u katedrali u Frankfurtu, u crkvi u Fuţinama i još drugdje.

Slika Svetih u ţivotu vječnom sa Bogom, primjerice u crkvi/kapeli u Jadrču u Riječkojnadbiskupiji i djelo umjetnika Domenica Ghirlandaia, je iza oltarne/pričesne ograde (ikonostas) u apsidi, u čijoj sredini je i tabernakul. Ta slika, kao i 15. postaja Kriţnog puta, silazak nad pakao, lijepo i savršeno zaokruţuje ilustrirano Vjerovanje u jednu dosljednju i nezamjenljivu cjelinu.

U većim crkvama, mogle bi se još dodati i slike, vitraj, kao na primjer pad Adama i Eve, Mojsije i 10 Zapovjedi, Sveti Ilija, Milosrdni Samarijanac – dobra djela, Pokajanje Carinika/Zakeja,Apostolski Sabor u Jeruzalemu, Car Konstantin i sloboda Kršćanstva 313., Sveti Leopold Mandić uispovjedaonici – sakramenti, Blaţeni Ivan Pavao II. na Trsatu – molitva, hram Svetog Petra u Rimui slično. „Idealni hram, dom naroda Boţjega, jest sakralni praktični simbol nadvremenske forme i proporcije, ukrašen likovima svetih osoba i događaja od početka stvorenja do proslavljenja na nebu“ – to jest, hram simetrije i sklada (primjerice u Carigradu, Kijevu, Zenici, Đakovu, Udbini, Rimu i Washingtonu) koji propovjeda Kršćanstvo u slikama i u kojemu se vrši Liturgija na slavu Boţju i posvećenje ljudsko. Oblik crkvene kupole mogao bi biti simbol duge iz Knjige Postanka 9:16, a kriţna njoj znak je Novoga Saveza. Vidi: Ţupa Svetog Kriţa, Osnovni Kršćanski Vjeronauk, Ogulin, 2013.; Ţupa Hrvatskih Mučenika, Univerzalna Crkvena Ikonografija – Ilustrirano Vjerovanje(prijevod iz poljskog originala 1999.), Mississauga, 2001.; Florijan Škunca i drugi, Sakralni prostor tijekom povijesti i danas, Zagreb, 1987.; Pismo Pape Ivana Pavla II. povodom 1200. obljetnice Nicejskoga Sabora II., Rim, 1987.; Paul Evdokimov, L’Art de l’icône: théologie de la beauté,Paris, 1972.; Vatikan II., Sacrosanctum Concilium, Rim, 1963.; Dragutin Kniewald, Crkveno graditeljstvo, kiparstvo i slikarstvo, Zagreb, 1944.; Dragutin Kniewald, Liturgika, Zagreb, 1937.

Povodom „Godine vjere“ i 1700. obljetnice slobode Kršćanstva, priprema Goranska Matica, Vrbovsko http://goranskamatica.org; blagoslovom Biskupa Mile Bogovića http://gospicko-senjska- biskupija.hr 21.11.2013., izdaje Ţupa „Blaţeni Alojzije Stepinac“, Ogulin, 24.11.2013.

Skip to content
Visit Vrbovsko
Privatnost

Ova web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima pohranjene su u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu web stranicu.

Time pomažete našem timu da vidimo koje su vam stranice najzanimljivije.

Sve postavke kolačića možete prilagoditi tako da se krećete karticama s lijeve strane.